Profesjonalne strony internetowe
W ostatnich latach dynamiczny rozwój internetu spowodował, że praktycznie każdą informację można odnaleźć w sieci. Korzystamy przy tym z tak zwanych wyszukiwarek internetowych, ogromnych baz danych przechowujących informacje o stronach i ich treści. Bazy te są stale aktualizowane i uzupełniane o nowo powstałe strony.
Co zatem zrobić aby pojawić się w tej nieograniczonej cyberprzestrzeni?
Wykonać stronę internetową!
Stwierdzenie to wydaje się bardzo proste. W sieci są tysiące ogłoszeń typu "wykonam stronę". Stronę może zrobić nam "kolega", może ją wykonać syn sąsiada za parę groszy, uczeń lub początkujący programista, możemy także kupić "gotowca" na aukcji.
Będziemy mieli "wspaniałą" stronę, bardzo kolorową, migające napisy, przelatujące jakieś elementy graficzne, kilkanaście różnych czcionek w przeróżnych kolorach, filmy na stronie głównej, muzykę i wiele różnych efektów.
i pytanie tylko czy to wystarczy, że mamy już upragnioną stronę??
odpowiedź jest prosta i brutalna - NIE!
W sieci znajduje się zapewne setki milionów stron, a może i więcej. Ktoś mógłby sobie zadać pytanie - "jak mnie ktoś tam znajdzie?".
No właśnie nikt Cię tam nie znajdzie jeżeli Twoja strona internetowa będzie nieciekawa i źle zbudowana.
Jeżeli chodzi o treść to osoba zlecająca powinna dostarczyć materiały, które chce umieścić na stronie. Zapewne zna się dobrze na swojej profesji i najlepiej powinna wiedzieć jak się zareklamować, jakich sformułowań użyć, na co przede wszystkim zwrócić uwagę czytelnika. Powinny to być teksty, specyficzne dokumenty ewentualnie grafiki do wykorzystania.
Nie ma informatyka, który znałby się doskonale na każdej branży i wiedział jakie teksty umieścić na stronie aby była ciekawa dla odwiedzającego nasz serwis. Jeżeli tak twierdzi to powinno się nam to wydać podejrzane.
Po dostarczeniu materiałów programista powinien zadbać o prawidłowe zbudowanie strony. Nie chodzi tu tylko o wygląd strony, który widzi odwiedzająca osoba ale także o jej budowę wewnętrzną. Oczywiście strona powinna być ładna i przyciągająca wzrok ale równie ważne jest aby była czytelna dla robotów przeglądających cyberprzestrzeń.
Jeżeli strona nie posiada prawidłowej struktury wewnętrznej roboty ją pominą! (automaty indeksujące). Wtedy nasza strona może nigdy nie być odnaleziona przez kogokolwiek. Będzie to taki sam efekt jakbyśmy nigdy nie mieli strony internetowej.
Co zatem robić?
Powierzyć stworzenie strony profesjonalnej firmie. ALE...
Zawsze jest to "ale". Wszyscy twierdzą, że są profesjonalistami i że są najlepsi.
Jak wybrać tą najlepszą firmę? Można oczywiście udać się do firmy z "polecenia". Ale czy osoba polecająca zna się na pisaniu stron? Czy osoba polecająca wie co to są standardy W3C?
Raczej nie.
Jak to sprawdzić najprościej?
Najlepszym sposobem na sprawdzenie "profesjonalizmu" firmy jest sprawdzenie strony internetowej tej firmy. Jeżeli jakaś firma twierdzi, że wykonuje profesjonalne strony zgodne ze standardami wystarczy wejść na stronę Konsorcjum World Wide Web (W3C) wprowadzić adres strony "profesjonalnej" firmy i wcisnąć klawisz "Check"
Jeżeli w wyniku zobaczymy biały napis "This document was successfully checked" na zielonym tle oznacza to, że strona spełnia standardy. Jeżeli natomiast zobaczymy napis "Errors found while checking this document" na czerwonym tle a poniżej w polu "Result" jest duża liczba błędów to nie świadczy najlepiej o stronie.
Na stronie W3C możemy także sprawdzić swoją stronę, jeżeli mamy ją już wykonaną.
Jedna ważna uwaga.
Jeżeli błędy są na stronie internetowej "profesjonalnej" firmy to jest to dla nas informacja, że ich prace niekoniecznie są wykonane zgodnie ze standardami.
Jeżeli natomiast błędy występują na działających już dłużej stronach, nie musi to świadczyć o jej błędnej budowie. Niemal wszystkie strony posiadają systemy edycji treści CMS. Na takich stronach właściciel serwisu sam może sobie w dowolny sposób modyfikować tekst. Podczas takiej edycji można w bardzo prosty sposób wprowadzić niewłaściwy kod powodujący wykazanie błędu.
Ale w dniu zakończenia prac strona powinna być całkowicie zgodna ze standardami.
Czy to wszystko?
Oczywiście nie. Jest jeszcze parę innych czynników decydujących o profesjonalizmie strony ale zwykły użytkownik nie jest w stanie łatwo ich sprawdzić. Ale można przyjąć, że skoro strona nie jest wykonana zgodnie z zaleceniami konsorcjum W3C to reszta również nie jest wykonana rzetelnie.